Dzisiejszy artykuł chciałbym poświęcić rozwiązaniu dość ciekawego problemu, który napotkałem podczas modyfikowania treści strony internetowej opartej o system Joomla! CMS 1.7. Sprawa dość prosta i wydaje mi się, że gdybym miał czas zerknąć do dokumentacji zmian w stosunku do systemu w wersji 1.5, problem w ogóle by nie zaistniał. Jednak wierzę, że dużo osób postąpiło tak jak ja i z braku czasu zaczęło od razu bawić się nową wersją Joomla!, nie czytając kolejnych artykułów o zmianach.

O jakim problemie mowa ? Chodzi o dodawanie kodu JavaScript oraz iframe’ów do artykułu. Pomimo, że edytor, którego używam miał ustawioną flagę dla tego typu elementów drzewa dokumentu, kod był wycinany od razu po zapisaniu artykułu.

Jak zatem dodać iframe’a lub kod javascript ? Nowa Joomla! oferuje nam mnóstwo opcji do zarządzania uprawnieniami i filtrami. Problem leży właśnie tutaj. Należy przejść do działu artykułów i kliknąć ikonkę opcji. W otwartym modal’u widnieje zakładka „filtrowanie tekstu”. W oknie tym możemy ustawić filtrowanie treści artykułu dla poszczególnych grup użytkowników. Można ustawić parametry akceptowanych tagów HTML. Aby móc dodawać wszystkie elementy, wystarczy przestawić flagę danej grupy na opcję „Nie filtruj”.


Jak widać rozwiązanie problemu jest wręcz banalne. Jednak z pewnością, ktoś kto nie zagłębiał się w dokumentację systemu Joomla! 1.7 czy też 1.6, spędził nad tym wiele czasu. Mam nadzieję, że ten krótki artykuł skróci czas poszukiwań rozwiązania :)

Oczywiście komentarze mile widziane.