Po dłuższej przerwie urlopowej czas na kolejne artykuły na blogu. W pierwszej kolejności, chciałbym wspomnieć o dość częstym problemie, który pojawia się podczas przenoszenia strony opartej na systemie Joomla! na nowy serwer. O ile samo kopiowanie oraz przenoszenie bazy danych nie jest kłopotliwe, częstym dylematem okazują się być dwa parametry w pliku konfiguracyjnym:

var $log_path = '....';
var $tmp_path = '....';

Sam, na początku dość często zastanawiałem się, czy podane przeze mnie dane są poprawne. Oczywiście podanie złych parametrów nie powinno blokować całkowicie strony. Jedyny problem, który pojawiał się, przynajmniej w moim przypadku, to instalacja nowych komponentów. Podanie złego adresu plików tymczasowych ($tmp_path) powodowało blokowanie tej funkcji systemu.

Jak zatem sprawdzić poprawną ścieżkę?

Nic prostszego. Wystarczy zalogować się do Panelu Administratora oraz przejść do zakładki Pomoc->Informacje o systemie. Następnie z dostępnego podmenu należy wybrać „prawa do katalogów”. Na samym dole widnieją 4 parametry:

Katalog pamięci podręcznej F:\xampp\htdocs\akad\cache/
Katalog pamięci podręcznej F:\xampp\htdocs\akad\administrator\cache/
Katalog dzienników ($log_path) F:\xampp\htdocs\akad\logs/
Katalog tymczasowy ($tmp_path) F:\xampp\htdocs\akad\tmp/


Ostatnie dwa parametry to adresy, które są zapisane w pliku konfiguracyjnym. Adres bezwzględny do katalogu z naszą stroną można pobrać z dwóch pierwszych parametrów, które są wypełniane automatycznie przez Joomla!. W naszym przypadku, adresem bezpośrednim będzie zatem:

F:\xampp\htdocs\akad

Parametry konfiguracyjne, powinny zatem otrzymać wartości:

var $log_path = 'F:\\xampp\\htdocs\\akad\\logs';
var $tmp_path = 'F:\\xampp\\htdocs\\akad\\tmp';

Mam nadzieję, że ten krótki opis pomoże rozwiązać wspomniany problem. Wydaje mi się, że nie jednemu początkującemu, temat przysporzył wiele problemów. Dlatego też postanowiłem o nim wspomnieć na blogu.